blog

Úroveň moderátorů na fórech aneb internetová demokracie

on Sobota, 23 Únor 2013. Vloženo v A řeči se vedou

Na net chodím mnoho let, v podstatě již od dob prvopočátků v České republice. Jako každý, i já jsem byl fascinován možností si popovídat na fórech a diskuzích, chat-ech o všem možném a nemožném.

Postupem času jsem si začal vybírat, opustil jsem infantilní stránky a soustředil jsem se na fóra, která korespondují s mými zájmy ohledně techniky, videa a fotoaparátů.

Teď nechci hodnotit úroveň návštěvníků, protože to by bylo na hodně dlouho a k ničemu by to nevedlo, protože co člověk to názor:. Řešit míru demokracie na tom či onom fóru nemá cenu. Zajímá mě spíš úroveň moderátorů, respk. administrátorů, takových fór.

Hned na začátku mohu prohlásit, že až na výjimky je to tristní pohled. Jde o lidi většinou "asi" zamindrákované, bezohledné, bez úcty a špetky znalosti zákonů, pravidel slušného chování. Jejich hlavním argumentem je, že fórum je zadarmo, tak "drž hubu a když se ti to nelíbí, jdi".

Takže narazí-li člověk na věc, se kterou se nemůže smířit, rozhodně se nemá cenu obracet na moderátory. Buď si to dokážete vyřešit sami nebo odejděte.

Největším trestem takových lidí je totiž malá či nijaká návštěvnost jejich diskuzí. A samozřejmě v dnešní době i zpětná vazba. Zaplať pánbůh, že lze takové jednání okomentovat i na jiných stránkách a uchu návštěvníků se tato informace dříve či později donese.

Můj blacklist z poslední doby obsahuje dvě, potažmo jedno fórum. Jde o tvfreak.sk a tvfreak.cz Šlo původně o jednu skupinu lidí, kteří se před lety sami mezi sebou pohádali a udělali si dvě samostatná fóra. Jednání obou skupin však nese stejné známky arogance a trapnosti. Standardně se tam vyskytuje stejná sorta lidí, která vám bez skrupulí vyhrožuje a má vás lidově řečeno na háku.

Osobně si představuji, že v dnešní době funguje fórum na principech běžné demokratické společnosti. Každá taková společnost má zákony, tj. psaná pravidla. Předpokládá se, že většina chápe, co se smí a co se nesmí. Pro dodržování pořádku máme v běžné společnosti policistu, na fórech máme moderátora, kteří oba dohlížejí na dodržování pravidel.

Když dojde k problému, moderátor zakročí. Každý takto "pokutovaný" člověk by však měl mít právo obrany i vůči špatnému postupu policisty, potažmo moderátora. Přeci jenom oba to jsou lidé, a jak je všeobecně známo, člověk je bytost chybující.

Proto by každý uživatel fóra, který to se zveřejňováním svých názorů myslí trochu vážně, měl vyžadovat dodržování základních demokratických postupů i na fórech a zejména od moderátorů, kteří by měli být hlavním nosným prvkem takové demokracie.

Takže, pokud mě „potrestá" moderátor za, dle jeho názoru, porušení pravidel, a já nesouhlasím, rád bych měl možnost tento spor vyřešit s někým třetím, tzv. alespoň trochu nezávislým, třeba v rámci fóra, administrátorem. Bohužel, zde se objeví hned první potíž.

S takovými postupy dnes nikdo nepočítá, spíš ani nechce počítat, proto uslyšíte první argument. „nelíbí se ti to, tak jdi".

Poté vám tedy zbývá se bránit veřejně a vyvolat třeba veřejnou diskuzi, a žádáte ostatní návštěvníky fóra, protože v podstatě bojujete i za ně, aby vás někdo podpořil v legitimním požadavku se bránit. Zde se velmi často projevuje osobní zbabělost většiny lidí. Pokud se netýká problém bezprostředně jich, tak je to nezajímá.

Začnete dostávat SZ (soukromé zprávy) od lidí, blízkému okruhu lidí z fór, že co si to dovolujete vůbec někoho obtěžovat žádostí o spravedlivé nahlížení na veřejnou diskuzi.

Ihned, jakmile se ozvete na úkor moderátorů, tito proti vám použijí nejtěžší kalibr. Technické prostředky fóra, tj. blokování vláken, mazání příspěvků, negativní hodnocení, na které vám blokují možnost reagovat i když píšete do témat a o tématech daného fóra.

Pokud tohle vydržíte a bráníte se, nemá to moc valného významu, protože i kdybyste hodin a hodiny precizovali text, aby se vešel do „pravidel", jsou na vás tvrdě uplatňovaná pravidla dotyčné fóra, a stejně vás smažou. Pravidla jsou na vás uplatňována čím dál tvrději a pak zjistíte až absurdně, účelově.

Pak zkusíte např. kontaktovat majitele stránek. Zjistíte, že ten kolikráte buď není znám, nebo ani netuší, že na jeho registraci ještě nějaké fórum jede nebo mu to je prostě jedno, neboť fórum používá jen jako prostředek k zvýšení počtu prokliků na jeho server a inkasování provize za reklamu.

Co dodat závěrem. I když to vše vypadá jako marnost nad marnost, osobně doporučuji se nevzdávat. Existuje několik řešení jak vrátit dotyčným jejich hulvátské chování. Můžete se prostě vyjádřit na jiných fórech. Dnešní vyhledávače umí váš text spojit s příslušnou stránkou a dříve nebo později se najde dost čtenářů, kteří budou mít stejnou zkušenost, a pověst takových pochybných serverů upadne.

Můžete si založit svoje stránky a zde prezentovat své názory podle svých pravidel. Pokud se dotyční moderátoři na vaše stránky dostanou a že dostanou, protože původně jste tam psali kvůli společnému tématu, tak s vašim textem, již mnoho nezmůžou.

Můžete využít i jiné webové služby či osobní kontakty, a pokud se ve svém oboru pohybujete dostatečně dlouho a na stejné úrovni jako dotyční moderátoři, určitě opět, dřív nebo později, jim výtky někdo do očí, za vás prezentuje.-)))

Mohu zde tedy prohlásit, že na fórech tvfreak.sk a tvfreak.cz se vyskytují hulváti a šmejdi, kteří nectí základní pravidla slušného chování, demokratické principy.

Komentáře (2)

 • Radek

  Radek

  31 Leden 2014 v 02:58 |
  Velmi pěkně napsáno uvedu praktický přístup firmy a jejího fora a problémy které jsou od poslední aktualizace které dosáhly vrcholu 24.1.2014 které se záhadným způsobem řeší ale i když tvrdí že na tom pracují a že je vše v pořádku tak nic nefunguje jak má viz.:

  http://forum.worldoftanks.eu/index.php?/topic/348130-pady-a-lagy-241/
 • Karel Slavík

  Karel Slavík

  31 Leden 2014 v 09:39 |
  Hru WoT znám. Párkrát jsem fóra pročetl a i mezi mými známými se šíří vcelku velká nespokojenost s úrovní odezvy na tamním fóru. Vzhledem k tomu, že se jedná již o placený projekt, kdy spoustu hráčů do této hry investuje své peníze, by měla být komunikace již na vyšším levelu o proti běžným "free" aktivitám různých fór, neboť už nejde o prostou volno-časovou aktivitu, ale spíš o vztah zákazník-prodejce služeb.

Napsat komentář

Komentujete jako host.